«Նիգ-Ապարան» հայրենակցական միության փոխնախագահը խոսեց մայիսյան հաղթանակների, դրանց արդյունքների ու կարևորության մասին: Ավարտելով պատմական ակնարկը, Տ. Պետրոսյանցը նշեց, որ «անկախ այսօրվա քաղաքական ենթատեքստից` հայ ժողովուրդը պատրաստ է հայրենիքի համար կանգնել նույն պատրաստակամությամբ, ինչպես 1918 թ-ին, ինչպես Արցախյան հերոսամարտի տարիներին»:
«Ապագայի ժանրում» ստեղծագործողները մրցանակների արժանացան
7 օր տևող «Մեկ կադր, մեկ րոպե» 7-րդ կինոփառատոնի հանդիսավոր փակումը և մրցանակաբաշխությունը տեղի ունեցավ երեկ երեկոյան: Փառատոնի ամփոփումը, ժյուրիի անդամներին բերեց այն համոզման, որ «մեկ կադր, մեկ րոպեն» ապագայի ժանր է, որի «մեկ րոպեն կարող է մի ողջ տիեզերք պարունակել»:
Հենց ապագայի ժանրում ստեղծագործողներից լավագույներին էլ հանձնվեցին նախատեսված մրցանակները: Միաժամանակ երեք անվանակարգերում` «Լրագրողական ժյուրիի համակրանք», «Հեղինակների ձայն» և «Լավագույն կադր» մրցանակների արժանացավ 25 ամյա Արևիկ Ավանեսյանի «Հեռուստատեսություն» վերնագրով ֆիլմը:
Ֆիլմում հեղինակի կողմից պատկերավոր կերպով ներկայացվել է շատերի կողմից հաճախ կիրառվող «հեռուստացույցից աղբ է թափվում» արտահայտությունը: Այս ֆիլմը մեկ րոպեի ընթացքում դիտողին է մատուցում մի շարք հարցադրումներ` հեռուստատեսության ներկա վիճակի և խնդիրների վերաբերյալ:
«Սինեմարտ» կինոյի և արվեստի հանդեսի կողմից մրցանակների արժանացան Լիլիթի և Գրիգորի «Հայաստանի Միացյալ Նահանգներ», Մերի Աղախանյանի «Այն կողմ», Նատալյա Գրիգորևայի «Կյանքի մոռացված պահը», Նինո Դե Գլերիայի «Վիրտուոզի Դադար» ֆիլմերը, ինչպես նաև` Համլետ Վարդանյանի «Բուգի Վուգի» կարճամետրաժ ֆիլմը:
«Մեկ կադր մեկ րոպե» անվանակարգում հատուկ հիշատակումների արժանացան Դավիթ Աթոյանի «Թռիչք»,Նարեկ Սաֆարյանի «Անկանխատեսելի», Նարե Աթոյանի «Մեր Դավիթը», Ռոլանդ Վեգերերի «Արևջուրավազդույլ» ֆիլմերը:
Մրցանակ հանձնեց նաև ՀՀ Մշակույթի նախարարությունը: Նախարարության կողմից մրցանակի արժանացավ Քրիստինա Սարգսյանի «Գարուն» կարճամետրաժ ֆիլմը:
Հեյզ Բլանչարդի, Լիզա Սարգսյանի և Սևադա Պետրոսյանի ««Պիվոյին» սպասելիս» ֆիլմն արժանացավ կինոփառատոնի նախագահ Գագիկ Ղազարէի մրցանակին: Մրցանակը շնորհելիս` Գ. Ղազարէն նշեց, որ այսքան տարիների ֆիլմերից և ոչ մեկում այսպիսի թիմային աշխատանք չի եղել:
Խոսելով փառատոնին ներկայացված ֆիլմերից ու դրանց որակական մակարդակից, «Սինեմարտ» հանդեսի գլխավոր խմբագիր, կինոքննադատ Զավեն Բոյաջյանն ընդգծեց, որ հոգնել է «տրաֆարետային» մտածողությունից, որն առկա է շատ մասնակիցների մոտ:
«Իհարկե, միշտ էլ հեշտ է ինչ-որ պատրաստի, ծեծված ստանդարտ վերցնել, դրա վրա մի հատ էլ ստորագրել և ահա` պատրաստ է: Շատ քչերը կան, որ իրենք են ստեղծագործում, իրենք են փորձում ինչ-որ նոր բան գտնել»,- բացատրեց Զ. Բոյաջյանը:
Այնուամենայնիվ, փառատոնի նախագահները համոզված են, որ «այս փառատոնը դեմոկրատական մոտեցումներ ունի, քանի որ ցուցադրում է ամեն ինչ»:
Հարկ է հիշեցնել, որ փառատոնի հիմնական նպատակն է հայտանբերել երիտասարդ տաղանդների, ովքեր հետո կկարողանան արվեստ ստեղծել:
25.05.2009, 23:41
ԿԲ-ն այժմ փոխարժեքի կուրսը «ամրագրելու ցանկություն չունի»
«ՀՀ-ում փոխարժքը մի քանի ամիսների ընթացքում եղել է կայուն, այն չի ունեցել մակրոտնտեսական նպատակ, ներմուծումը խթանելու նպատակ, դրա գերնպատակն է եղել ֆինանսական կայունության պահպանումը»,- «Հայաստան. դիմակայելով համաշխարհային աղետին» տնտեսական ֆորումի մասնակիցներին բացատրեց Հայաստանի Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանը:
Վ. Գաբրիելյանը տեղեկացրեց, որ արտարժույթի շուկայում ԿԲ-ի կողմից միջամտությունները դադարեցվել են այն ժամանակ, երբ պարզ է դարձել, որ փոխարժեքի փոփոխությունը չի կարող ազդել ֆինանսական համակարգի կայունության վրա:
Ներկա ֆինանսական ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված գործողությունների շարքում, ըստ Վ. Գաբրիելյանի, ԿԲ-ն փոխարժեքի կուրսը «ամրագրելու ցանկություն չունի»: Միևնույն ժամանակ ԿԲ փոխնախագահը վստահեցնում է, որ «եթե դա չարվեր ժամանակին, այն կարող էր վտանգներ ստեղծել բանկային համակարգի կայունության համար»:
«Քանի որ ֆինանսական կայունության խնդիր` որպես այդպիսին չկա, բնականաբար, փոխարժեքի ուղղորդումները ևս այս պահին նպատակային չեն»,- ամփոփեց Վ. Գաբրիելյանը:
25.05.2009, 20:10
Նախկին վարչապետը ցանկանում է, որ Հայաստանը «հաղթող դուրս գա»
«Ճգնաժամի հիմնական արմատն արհեստական պահանջարկն է»,- հայտարարեց Հայաստանի երրորդ հանրապետության առաջին վարչապետ Վազգեն Մանուկյանը «Հայաստան. դիմակայելով համընդհանուր աղետին» տնտեսագիտական ֆորումի ընթացքում:
Նախկին վարչապետի բացատրություններից հասկանալի է դառնում, որ արհեստական պահանջարկն առաջացնում է արտադրության ավելացում, ինչը նպաստում է մարդկանց` ապրանքներ գնելու ձգտման աճին, որի համար տրամադրվում են վարկեր: Այդ վարկերն էլ արդյունքում դառնում են անսահման: Հենց անսպառ վարկն էլ հանգեցնում է տնտեսական ճգնաժամի:
Միևնույն ժամանակ Վ. Մանուկյանը համոզված է, որ «բացասական արդյունքների հետ, ճգնաժամը բերում է նաև առողջացման»:
«Ոչ մրցունակները վերանում են, ճանապարհ է բացվում առավել մրցունակների համար»,- մանրամասնեց Վ. Մանուկյանն ու ավելացրեց, որ ճգնաժամի արդյունքում «հազար տուժողից մեկը հաղթող է դուրս գալիս, և շատ լավ կլիներ, որ այդ մեկը լիներ Հայաստանը»:
Հայաստանի համար ճգնաժամից հաղթող դուրս գալու զգալի հնարավորություններ չտեսնելու պատճառով էլ նախկին վարչապետը սկսեց բացատրել, որ «Հայաստանն ունի երկու ճգնաժամ` մեկը թելադրված է դրսից, երկորդը` վաղուց է` արդեն 15-20 տարի, և պայմանավորված է անցումնային փուլով, նաև մեր ներքին խնդիրներով»:
Չունենալով ճգնաժամի կարճման և դրական արդյունքներ գրանցելու լուծումներ` Վ. Մանուկյանը կոչ արեց բոլոր նրանց, ովքեր ունեն, առաջարկեն այդ լուծումները` դրանք միասին քննարկելու և ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար:
25.05.2009, 19:23
«Կառավարությունը նպատակի և միջոցի շփոթում է իրականացնում»
«Կարծում եմ, որ այս հարկային փաթեթը, համաձայն որի, հարկային տեսչության ներկայացուցիչները պետք է հայտնվեն գործարաններում և հսկեն ամբողջ գործընթացը, միտված է ամբողջ տնտեսությունը վերահսկելու և սեփականության վերաբաշխում իրականացնելու և, ըստ էության, նաև խորացնելու հակամրցակցային իրավիճակը Հայաստանում»,- հայտնեց «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանը:
Հիշեցնենք, որ այսօր տեղի ունեցավ «Հայաստան. դիմակայելով համընդհանուր աղետին» տնտեսագիտական ֆորումը, որին մասնակցեցին և զեկույցներով հանդես եկան հայաստանյան և արտերկրյա տնտեսագետները:
Ինչ վերաբերում է Կառավարության վարած քաղաքականությանը` տնտեսական ճգնաժամի ազդեցությունները մեղմելու նպատակով, Ա. Թևանյանն այն կարծիքին է, որ «Կառավարությունը նպատակի և միջոցի շփոթում է իրականացնում»:
«Նպատակը դրված է բյուջեի փող հավաքելը, մինչդեռ տնտեսության զարգացումը երկրորդ պլան է մղվել, այն ինչ պետք է հակառակը լիներ` բյուջեն պետք է լիներ զարգացած տնտեսության հետևանք»,- բացատրեց Ա. Թևանյանը:
Ըստ Ա. Թևանյանի, այն պայմաններում, երբ տնտեսական անկումն արդեն հունվար-ապրիլ ամսիների տվյալներով կազմում է 9.7 տոկոս, չի իրականացվում բյուջետային քաղաքականության և տնտեսական քաղաքականության փոփոխություն:
«Դա խոսում է այն մասին, որ Կառավարությունը համառորեն չի ուզում հրաժարվել իր այն քաղաքականությունից, որի հիմքում դրված է ուղղակի բյուջե փող հավաքելը»,- ամփոփեց Ա. Թևանյանը:
25.05.2009, 19:11
Ա. Թևանյան. «Հայաստանում ճգնաժամն ունի նաև ներքին աղբյուրներ»
«Հայաստանում ստեղծված տնտեսական իրավիճակի խնդիրները հաղթահարելու համար առաջին քայլը կառավարություն-հասարակություն թափանցիկ ու հրապարակային աշխատանքն է և կանխատեսելի որոշումներ ընդունելու քաղաքականության որդեգրումը, երկրորդը` հակաբյուջետային քաղաքականության փոփոխությունը` հարկային բեռի թեթևացման ուղղությամբ, և երրորդը` դրամավարկային քաղաքկանության փոփոխությունը` բիզնեսին ֆինանսական հնարավորություններ մատակարարելու առումով»,- համոզված է «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Անդրանիկ Թևանյանը, ով իր տեսակետը ներկայացրեց «Հայաստան. դիմակայելով համընդհանուր աղետին» ֆորումի ընթացքում:
Խոսելով հայաստանյան և համաշխարհային ճգնաժամերի նմանությունների և տարբերություների մասին` Ա. Թևանյանը նշեց, որ Հայաստանի տնտեսության վրա «ընդհանուր ազդեցություն գոյություն ունի` պայմանավորված միջազգային տնտեսական ճգնաժամով, բայց կա ներհայաստանյան իրավիճակ, որը կապ չունի միջազգայինի հետ և ցանկացած պարագայում կարող է խնդիր առաջացնել մեզ մոտ, եթե տնտեսական ներքին քաղաքականությունը չփոխվի»:
«Միջազգային տնտեսական ճգնաժամը կարող է հաղթահարվել ամբողջ աշխարհում, բայց մեզանում մնալ, քանի որ դրան նպաստող հայաստանյան ակունքները զուտ ներքին ծագման են, և, եթե դրանք չենք փոխում, ոչինչ չենք կարող ակնկալել»,- մանրամասնեց Ա. Թևանյանը:
Թե ե՞րբ կավարտվի տնտեսական ճգնաժամը հարցին, Ա. Թևանյանը պատասխանեց, որ դա կլինի «տնտեսական ցիկլերի տեսության համաձայն»: Ըստ այդմ` առնվազն երկու տարի է անհրաժեշտ, որպեսզի ցիկլը` արտադրություն-բաշխում և ֆինանսական հոսքերի վերադարձելիություն, մոտենա ավարտին:
«Հայաստանի պարագայում ճգնաժամի տևողությունը պայմանավորված է լինելու նաև մեր ներքին քաղաքականությամբ»,- ընդգծեց Ա. Թևանյանը:
25.05.2009, 18:39
Վ. Գաբրիելյան. «Տնտեսական աճ 2009-ին չի լինի»
«Տնտեսության կայունացումը կարող է սկսվել 2009 թ.-ի վերջից 2010 թ-ն ընկած ժամանակահատվածում, իսկ աճ 2009 թ-ին չի լինելու, լավագույն դեպքում այն կսկսվի 2010 թ-ից: Ավելի կոնկրետ կանխատեսում, ցավոք սրտի, ես ունակ չեմ անելու» - պատասխանելով լրագրողների հարցերին` հայտարարեց Հայաստանի Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Վաչե Գաբրիելյանը:
Անդրադառնալով այն հանգամանքին, որ «Հայաստանում վարկերը թանկ են, իսկ ՀՆԱ-ի ֆինանսավորումը բանկերի միջոցով կազմում է 17 տոկոս»` Վ. Գաբրիելյանը հայտնեց, որ ԿԲ-ն այդ ուղղությամբ բազմաթիվ քայլեր է նախաձեռնել` կառուցվածքների ստեղծումից ընդհուպ մինչև օրենսդրական նախաձեռնություն: Նա նշեց, որ 17 տոկոսի մակարդակը ձեռք է բերվել 3 տարվա ընթացքում` ավելացնելով նախկինում գործող 7 տոկոսը, ինչը, ըստ ԿԲ փոխնախագահի, ԿԲ միջոցառումների հաշվին է ավելացել:
«Տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում չեմ կարծում, որ մենք կարող ենք էականորեն դա ավելացնել, մենք պետք է իրատեսորեն գնանք առաջ», - մանրամասնեց Վ. Գաբրիելյանը և հավելեց. «Տվյալ դեպքում արդիական է տնտեսական ճգնաժամը»:
Խոսելով հիփոթեքային շուկայի զարգացման միտումների մասին` Վ. Գաբրիելյանը փաստեց, որ «ակտիվացման միտումներ առայժմ չկան»:
«Պետք է նշեմ, որ ամեն դեպքում հիփոթեքային վարկեր տրվում են: Սակայն, որպես կանոն, կան որոշակի խնդիրներ գների անկման հետ կապված, ինչն էապես նվազեցրել է դրանց ծավալը», - բացատրեց Վ. Գաբրիելյանը:
Ինչ վերաբերում է ներգրավվող միջոցների և վարկերի միջև գոյություն ունեցող մարժայի բավական մեծ չափին և այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին, ապա Վ. Գաբրիելյանը հավաստիացրեց, որ լուծման «հիմնական միջոցներից մեկը է բանկային համակարգում մրցակցության խթանումն և համապատասխան տեղեկատվության հնարավոր տարածումը»:
25.05.2009, 15:33
«Հայաստան. դիմակայելով համընդհանուր աղետին»
Այսօր առավոտյան մեկնարկեց «Հայաստան. դիմակայելով համընդհանուր աղետին» տնտեսագիտական ֆորումը, որի ընթացքում նախատեսված զեկույցների ներկայացումն ու քննարկումները շարունակվելու են մինչև օրվա վերջ:
Տեղեկացնենք, որ «Հայաստան. դիմակայելով համընդհանուր աղետին» տնտեսագիտական ֆորումը կազմակերպել է «Policy Forum Armenia» միջազգային կազմակերպությունը` Հայաստանում համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի հնարավոր ազդեցություններն ու դրա հետևանքները քննարկելու, ինչպես նաև ճգնաժամի բացասական ազդեցությունը մեղմելուն ուղղված գործողություններ նախանշելու նպատակով:
Ֆորումը նպաստելու է ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի միջազգային և Հայաստանի առանձնահատուկ միտումների վերաբերյալ ակտիվ քննարկմանը: Այն ամփոփվելու է կլոր սեղանով, որի ընթացքում ՀՀ գործող և նախկին վարչապետները կներկայացնեն տնտեսական քաղաքականության ապագա ուղղությունները:
Ֆորումին հատուկ հրավիրված հյուրի կարգավիճակով կմասնակցեն Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի նախկին առաջին տեղակալ Սերգեյ Ալեքսաշենկոն, ՌԴ ակադեմիկոս Աբել Աղանբեգյանը, Հունգարիայի ֆինանսների նախկին նախարար Լայոշ Բոկրոշը և այլոք: