«Քաղաքական դաշտն այդպիսին է, որ միշտ էլ պետք է տեղատվություններ ունենա, և կարծում եմ, որ այս դեպքում երկրում կձևավորվի կառուցողական մի ընդդիմություն, որի հետ հնարավոր կլինի բանավիճել և ավելի հմուտ և կոնկրետ որոշումների անցնել», - ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ-ում «Հանրապետական» խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը` ՀՅԴ-ի կոալիցիայից դուրս գալու որոշման վերաբերյալ:
Լրագրողների այն հարցին, թե այդպիսով կոալիցիան կորուստներ կունենա՞ և արդյոք կթուլանա՞, Գ. Սահակյանը պատասխանեց, որ քաղաքականության մեջ «կորուստներ բառն օգտագործելը սխալ է, և, կարծում է, որ այլ դաշտերում նույնպես խնդիրներ կլինեն, և Դաշնակցության հետ կկարողանան փոխհամագործակցել, ինչը չի կարող կորուստներ ենթավերնագիրն ունենալ»:
«Թուլանալու խնդիր չկա: Քաղաքական դաշտն ավելի կհզորանա, և քանի որ, վերջին հաշվով, այս համապետական ընտրություններից հետո չձևավորվեց մեր երկրի համար անհրաժեշտ քաղաքական ընդդիմություն, կարծում եմ, որ ՀՅԴ-ն` որպես դասական կուսակցություն, ավելի կոռեկտ, ավելի նպատակային գործընթաց կունենա», - մանրամասնեց Գ. Սահկյանն ու հավելեց, որ «պետության համար շատ անհրաժեշտ է ունենալ և´ ուժեղ ընդդիմություն, և´ ուժեղ իշխանություն»:
Գ. Սահակյանը ՀՅԴ որոշումը բացատրում է , որ նրանք «սկբունքային մոտեցումներով մտահոգություններ թերևս ունեն, և փորձել են այդ կերպ արտահայտել»: Որքանո՞վ են հիմնավորված այդ մտահոգությունները հարցին, Հանրապետական խմբակցության ղեկավարը պատասխանեց` ընդգծելով, որ իրենց «կարծիքի կամ քաղաքական սկզբունքների որևէ փոփոխություն չի եղել, ընդ որում, նաև հայ-թուրքական փոխհարաբերությունների առումով»:
«Մենք գտնում ենք, որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ պետք է փոխհարաբերություններ ունենա առանց որևէ նախապայմանի, և դա որևէ կերպ չի առնչվելու ոչ Ղարաբաղի հիմնախնդրի, ոչ էլ Ցեղասպանության հետ, նամանավանդ, որ Ցեղասպանության հարցը ոչ թե ներքաղաքական քննարկում է, այլ ամբողջ աշխարհը մտահոգված է դրանով, և մենք որևէ մտահոգություն չունենք Ղարաբաղի հարցը կապել դրա հետ», - պարզաբանեց Գ. Սահակյանն ու խոստացավ «նորից լուսաբանել և հասարակությանը ներկայացնել հայտարարությունը»:
Գ. Սահակյանի խոսքերի համաձայն` Հայաստանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարությունների ապրիլի 23-ի կեսգիշերվա հայտարարությունը «նորություն չէր, քանի որ այդ մասին արդեն 6-7 ամիս խոսվում էր, իսկ հայտարարությունն այն մասով էր, որ մենք ցանկանում ենք իրոք առանց նախապայմանների հարաբերություններ ունենալ»:
«Դեռևս հայ-թուրքական դիվանագիտություն չի սկսվում, ընդամենը առաջին հիմքերն են դրվում: Մենք պնդում ենք, որ որևէ նախապայմանի դեպքում, որևէ փոխհարաբերություն չենք տեսնում Թուրքիայի հետ», - բացատրեց Գ. Սահակյանն ու ավելացրեց, որ «ինչ վերաբերում է բարիդրացիական փոխհարաբերություններին, միայն ժամանակը ցույց կտա, այն էլ այն դեպքում, երբ Թուրքիան ընդունի Ցեղասպանությունը»:
Հանրապետական խմբակցության ղեկավարը վաղ համարեց խոսել ՀՅԴ-ի զբաղեցրած պաշտոնները վերաբաշխելու հարցի մասին: Անդրադառնալով այն տեսակետին, թե Դաշնակցությունն այդպիսով նպատակ ունի Երևանի ավագանու ընտրություններին ձայներ հավաքել, Գ. Սահակյանն ասաց, որ «նման մոտեցումն ինքը ՀՅԴ-ի համար երկրորդական է համարում»: