«Այդ դառը փորձը մեզ հուշում է, որ մենք վերին աստիճանի աչալուրջ պետք է լինենք Թուրքիա-Հայաստան հարաբերություններին վերաբերող հարցերում, որովհետև սա ոչ միայն Արցախի` որպես Հայաստանի մեկ մարզի, այլ Հայաստանի ամբողջական վերբերմունքն է»,- ընդգծեց Լ. Ալավերդյանը:
ՕԵԿ-ը «հասկանալով ու հարգանքով է վերաբերում» ՀՅԴ որոշմանը
«Դաշնակցությունը մեկ դար և ավելի պատմություն ունեցող կուսակցություն է, ունի իր մոտեցումները, և մենք ուղղակի հասկանալով և հարգանքով ենք վերաբերում նրանց` կոալիցիայից դուրս գալու որոշմանը»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց «Օրինաց երկիր» կուսակցության անդամ, ԱԺ Գյուղատնտեսական և բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խաչիկ Հարությանը:
Խ. Հարությունյանի կարծիքով, Դաշնակցության դուրս գալուց հետո կոալիցիան «միգուցե որակական առումով տուժի, բայց քանակական առումով չի տուժելու»: Նա նաև նշեց, որ վաղ է քննարկել Դաշնակցության զբաղեցրած պաշտոնները վերաբախշելու մասին հարցը:
Այն հարցին, թե արդյոք ՕԵԿ-ի համար բավարա՞ր են ՀՅԴ` կոալիցիայից դուրս գալու հիմնավորումները, Խ. Հարությունյանը պատասխանեց, որ ինքը «ծանոթ չէ հիմնավորումներին և չի կարող մեկնաբանություններ անել»:
Այնուամենայնիվ հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ «Հայաստանի վարած արտաքին քաղաքականության մեջ փոփոխություններ չի տեսնում»:
«Ի սկզբանե որդեգրված է քաղաքականություն, այն է` Թուրքիայի հետ կարգավորել մեր հարաբերությունները` առանց նախապայմանների: Այս պահին նախապայմաններ չկան»,- ընդգծեց Խ. Հարությունյանը:
27.04.2009, 16:34
«Դաշնակցության սկզբունքային քայլը փոքր-ինչ ուշացած էր»
«Յուրաքանչյուր քաղաքական ուժ իրավունք ունի ընտրելու իր սեփական սկզբունքները պաշտպանելու ու վերականգնելու ժամկետը, եղանակը և հաճախականությունը»,- ԱԺ-ում լրագրողների հետ ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` Հայ հեղափոխական դաշնակցության` կոալիցիայից դուրս գալու որոշումը որակելով որպես «մի փոքր ուշացած, բայց դրական և իրենց սկզբունքներին համապատասխանող քայլ»:
Վաղ համարելով որևէ մեկնաբանություններ անել ՀՅԴ-ի հայտարարության վերաբերյալ` Ր. Հովհաննիսյանը կարևորեց ոչ թե կոալիցիայից դուրս գալն ու հետագա զարգացումները, այլև այն, թե «ի՞նչ է անելու հայ ժողովուրդն այս ճակատագրական ջրբաժանի ժամանակ»:
«Անհրաժեշտ է դուրս գալ այս կուսակցականացված վիճակից և հասկանալ, որ այսօր զոհասեղանի` համազգային նժարի վրա, դրված է ոչ միայն մեր պատմական արժանապատվությունը, այլև մեր պետական ապագան: Անհրաժեշտ է, որ գործող իշխանությունները գաղտնազերծեն ինչպես Մադրիդյան սկզբունքները, այլնպես էլ «ճանապարհային քարտեզը»` Թուրքիայի հետ ընդունած համաձայնեցրած հիմքը»,- ընդգծեց Ր. Հովհաննիսյանը:
Հայտարարության գաղտազերծումը, ըստ Ր. Հովհաննիսյանի, պետք է իրականացվի «այս շաբաթ, որպեսզի հարցի տերը` հայ ժողովուրդը, հասկանա` բանակցությունները վարվում են առանց նախապայմանների՞, թե՞ իրականությանն են համապատասխանում թուրքական մամուլի հրապարակումները»: Նրա կարծիքով, եթե Թուրքիան առաջ է քաշում նախապայմաններ, ապա Հայաստանն էլ պետք է ներկայացնի «հայ ժողովրդի նախապայմանները` կապված Ցեղասպանության ճանաչման, հատուցման, չլուծված հարցերի և տարածքների հետ»:
Ր. Հովհաննիսյանը հնարավոր համարեց ՀՅԴ-ի հետ համագործակցությունն ընդդիմադիր դաշտում, եթե գտնեն համագործակցության էական բանաձևեր և ասաց` «Բարով եկան»:
ԱՅՍՕՐ, 16:28
«ՀՅԴ-ն, սկզբունքներից ելնելով, մտահոգություններն արտահայտեց»
«Քաղաքական դաշտն այդպիսին է, որ միշտ էլ պետք է տեղատվություններ ունենա, և կարծում եմ, որ այս դեպքում երկրում կձևավորվի կառուցողական մի ընդդիմություն, որի հետ հնարավոր կլինի բանավիճել և ավելի հմուտ և կոնկրետ որոշումների անցնել», - ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ-ում «Հանրապետական» խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը` ՀՅԴ-ի կոալիցիայից դուրս գալու որոշման վերաբերյալ:
Լրագրողների այն հարցին, թե այդպիսով կոալիցիան կորուստներ կունենա՞ և արդյոք կթուլանա՞, Գ. Սահակյանը պատասխանեց, որ քաղաքականության մեջ «կորուստներ բառն օգտագործելը սխալ է, և, կարծում է, որ այլ դաշտերում նույնպես խնդիրներ կլինեն, և Դաշնակցության հետ կկարողանան փոխհամագործակցել, ինչը չի կարող կորուստներ ենթավերնագիրն ունենալ»:
«Թուլանալու խնդիր չկա: Քաղաքական դաշտն ավելի կհզորանա, և քանի որ, վերջին հաշվով, այս համապետական ընտրություններից հետո չձևավորվեց մեր երկրի համար անհրաժեշտ քաղաքական ընդդիմություն, կարծում եմ, որ ՀՅԴ-ն` որպես դասական կուսակցություն, ավելի կոռեկտ, ավելի նպատակային գործընթաց կունենա», - մանրամասնեց Գ. Սահկյանն ու հավելեց, որ «պետության համար շատ անհրաժեշտ է ունենալ և´ ուժեղ ընդդիմություն, և´ ուժեղ իշխանություն»:
Գ. Սահակյանը ՀՅԴ որոշումը բացատրում է , որ նրանք «սկբունքային մոտեցումներով մտահոգություններ թերևս ունեն, և փորձել են այդ կերպ արտահայտել»: Որքանո՞վ են հիմնավորված այդ մտահոգությունները հարցին, Հանրապետական խմբակցության ղեկավարը պատասխանեց` ընդգծելով, որ իրենց «կարծիքի կամ քաղաքական սկզբունքների որևէ փոփոխություն չի եղել, ընդ որում, նաև հայ-թուրքական փոխհարաբերությունների առումով»:
«Մենք գտնում ենք, որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ պետք է փոխհարաբերություններ ունենա առանց որևէ նախապայմանի, և դա որևէ կերպ չի առնչվելու ոչ Ղարաբաղի հիմնախնդրի, ոչ էլ Ցեղասպանության հետ, նամանավանդ, որ Ցեղասպանության հարցը ոչ թե ներքաղաքական քննարկում է, այլ ամբողջ աշխարհը մտահոգված է դրանով, և մենք որևէ մտահոգություն չունենք Ղարաբաղի հարցը կապել դրա հետ», - պարզաբանեց Գ. Սահակյանն ու խոստացավ «նորից լուսաբանել և հասարակությանը ներկայացնել հայտարարությունը»:
Գ. Սահակյանի խոսքերի համաձայն` Հայաստանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարությունների ապրիլի 23-ի կեսգիշերվա հայտարարությունը «նորություն չէր, քանի որ այդ մասին արդեն 6-7 ամիս խոսվում էր, իսկ հայտարարությունն այն մասով էր, որ մենք ցանկանում ենք իրոք առանց նախապայմանների հարաբերություններ ունենալ»:
«Դեռևս հայ-թուրքական դիվանագիտություն չի սկսվում, ընդամենը առաջին հիմքերն են դրվում: Մենք պնդում ենք, որ որևէ նախապայմանի դեպքում, որևէ փոխհարաբերություն չենք տեսնում Թուրքիայի հետ», - բացատրեց Գ. Սահակյանն ու ավելացրեց, որ «ինչ վերաբերում է բարիդրացիական փոխհարաբերություններին, միայն ժամանակը ցույց կտա, այն էլ այն դեպքում, երբ Թուրքիան ընդունի Ցեղասպանությունը»:
Հանրապետական խմբակցության ղեկավարը վաղ համարեց խոսել ՀՅԴ-ի զբաղեցրած պաշտոնները վերաբաշխելու հարցի մասին: Անդրադառնալով այն տեսակետին, թե Դաշնակցությունն այդպիսով նպատակ ունի Երևանի ավագանու ընտրություններին ձայներ հավաքել, Գ. Սահակյանն ասաց, որ «նման մոտեցումն ինքը ՀՅԴ-ի համար երկրորդական է համարում»:
27.04.2009, 15:54
Գ. Ծառուկյան. «Կոալիցիան տուժելու է Դաշնակցության դուրս գալուց»
«Կոալիցիան Դաշնակցության դուրս գալուց հետո տուժելու է: Չէ՞ որ այն ինչքան մեծ ու միասնական լինի, այնքան ավելի ուժեղ է», - այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը:
ԲՀԿ ղեկավարի մեկնաբանմամբ` Հայ հեղափոխական դաշնակցությունը կոալիցիայից դուրս գալու որոշումը կայացրել է «ելնելով իր սկզբունքներից»: Գ. Ծառուկյանը համոզված է, որ ցանկացած ուժ` «լինի դիմություն, թե ընդդիմություն, պետք է որոշումներն ընդունի ի օգուտ մեր ժողովրդի»:
«Կոալիցիա չի նշանակում, որ բոլորս միևնույն հարցերին միանման ենք անդրադառնում և միանման ենք որոշումներ կատարում: Եթե այսօր այս խնդիրն է առաջացել, մենք պետք է ազգովի որոշենք, թե ի՞նչն է օգուտ մեր ժողովրդի համար», - մանրամասնեց Գ. Ծառուկյանը:
Անդրադառնալով թուրքական և ադրբեջանական մամուլում հրատարակված` սահմանի բացմանն առնչվող նախապայմանների վերաբերյալ տեղեկատվություններին` Գ. Ծառուկյանը դրանք «անհեթեթ» անվանեց` հիշեցնելով, որ «երկրի նախագահը բազմաթիվ անգամ ասել է, որ սահմանի բացումը լինելու է առանց նախապայմանների»:
«Ոչ մի նախապայման չկա: Սահմանը բացում են, բայց Ցեղասպանության ճանաչմանն այն չի խանգարում: Եթե որևիցե նախապայման լինի, նույն քայլին կդիմի Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությունը», - ընդգծեց Գ. Ծառուկյանը:
ԲՀԿ նախագահի կարծիքով` եթե «առանց նախապայմանի հնարավոր է, որ ճանապարհը բացվի, մենք պետք է համաձայնվենք»: Միևնույն ժամանակ Գ. Ծառուկյանը համոզված է, որ «սա խաղ է, և Թուրքիան առանց նախապայմանի սահմանը չի բացի»: Առանց նախապայմանների սահմանի բացման շուրջ ծավալված խաղը, ըստ Գ. Ծառուկյանի, «ի օգուտ Հայաստանի է, քանի որ այն կօգնի Ցեղասպանության և ԼՂ Հանրապետության միջազգային ճանաչմանը»:
«Եթե մենք այդ հարցը լուծում ենք առանց նախապայմանների, մենք ոչինչ չենք կորցնում: Եթե մենք այսօր կարող ենք զբաղվել Ցեղասպանության ճանաչմամբ, եթե Ղարաբաղը կարող է միջազգային ճանաչում ունենալ, դա միայն լավ է», - բացատրեց Գ. Ծառուկյանն ու հավելեց, որ սահմանի բացմամբ թուրք հասարակությունը, ում «արգելված է արտասանել Ցեղասպանություն բառը, վերջապես հնարավորություն կունենա ճանաչելու ճշմարտությունը` իրենց պապերի կատարածը»:
Որպես ապացույց սահմանն առանց նախապայմանների բացելու իր համոզման` Գ. Ծառուկյանը նշեց, որ նպատակ ունի Ղարաբաղում մարզահամալիր կառուցել և «երբեք ռիսկի չի ենթարկի 2 միլիոն դոլարը»:
ԲՀԿ ղեկավարը նաև անդրադարձավ այն կարծիքներին, թե ՀՅԴ-ն նման քայլի է դիմել Երևանի ավագանու ընտրություններում ավելի շատ ձայներ հավաքելու համար: Գ. Ծառուկյանն անհիմն համարեց նման մոտեցումը, քանի որ, նրա խոսքերի համաձայն, Դաշնակցությունն ունի իր հիմնական ձայները` «դրանք պապական ձայներ են` 10-15 տոկոս»: