Տեղեկացնենք, որ Վահրամ Թադևոսյանն արդեն 8 տարի ապրում և ստեղծագործում է Իսպանիայում: Երգչի առաջին ելույթը տեղի է ունեցել 1996 թ-ին Իսպանիայում ` Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին I-ի հովանավորությամբ, որտեղ Վ. Թադևոսյանը Ֆրանցիսկո Վինյասի անվան մրցույթում արժանացել է դիպլոմի և Վերդիի անվան մրցանակի:
Միասեռականների մասին քննարկու՞մ, թե՞ միմյանց վիրավորելու հարթակ
«Միասեռականությունը ոչ պայմանավորված է հորմոնալ խախտումներով, ոչ էլ գենետիկ կառուցվածքի փոփոխությամբ: Այն ուղղակի վարժանք է, սովորություն, ինչպես որ ոչ ոք անառակ չի ծնվում, այլ դառնում է»,- հայտարարեց հասարակական-քաղաքական գործիչ Խաչիկ Ստամբոլցյան:
Խ. Ստամբոլցյանը հիշեցրեց, որ ՁԻԱՀ-ի դեպք առաջին անգամ հայտնաբերվել է ամերիկյան մի նահանգում, որտեղ ապրում էին ամուսնության իրավունք ստացած համասեռամոլները: Համասեռամոլությունը համարելով Աստծո պատվիրանների ոտնահարում, իսկ ՁԻԱՀ-ը դրան համապատասխան աստվածային պատիժ` Խ. Ստամբոլցյանն ընդգծեց, որը խոսքը միայն առողջական խնդիրներին չի վերաբերում, այլև «միասեռականությունը կոչված է ազգը քայքայելուն և պառակտելուն»:
Ասուլիսին ներկա Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահ Միքայել Դանիելյանի կարծիքով, սակայն, յուրաքանչյուր պետությունում «տարեկան ծնվում են 5-7 տոկոս համասեռամոլներ և նրանց այդպիսին ստեղծում է բնությունը»: Նա նաև խոստովանեց, որ ինքը «նատուրալիստ է»` պատասխանելով իր հասցեին Խաչիկ Ստամբոլցյանի կողմից հնչած մեղադրանքներին:
«Մարդ պիտի հանդուժող լինի, կարող են լինեն միասեռներ, դա իրենց պրոբլեմն է, թող ապրեն իրենց համար, ինձ թվում է չեն խանգարում ոչ ոքի»,- ասաց Դանիելյանը և հավելեց, որ «նրանք չեն կարողանա ազդեցություն ունենալ մարդկանց վրա, եթե մարդ չի ուզում դառնա այդպիսին»:
Ասուլիսին ներկա երրորդ բանախոս, Կառավարման փորձագետ Հարություն Մեսրոպյանը, միջամտելով աստիճանաբար կռվի վերածվող խոսակցությանը, հստակեցրեց, որ «չխանգարելը իրավական նորմ չէ և նշեց, որ իրավաբանության մեջ գոյություն ունենցող իրավունքների դիմաց միշտ էլ գրվում են համապատասխան պարտավորություններ»:
«Նա, ով առաջ է քաշում միասեռականների իրավունքները, հենց նա էլ պետք է ներկայացնի այդ իրավունքներին համապատասխան պարտավորություններ»,- մանրամասնեց Հ. Մեսրոպյանը և հավելեց, որ «պետք է հստակեցվեն, թե ինչքանո՞վ են սեռական փոքրամասնությունների իրավունքները համահունչ մեր ազգային պատմամշակութային ժառանգությանը և ազգային անվտանգության պաշտոնական դրույթներին»:
Հելսինկյան ասոցիացիայի նախագահը միայն փորձում էր հասկացնել, որ ինքը չի պաշտպանում կամ բարձրացնում սեռական փոքրամասնությունների իրավունքները, ավելին, չի հասկանում, թե ի՞նչ իրավունքների մասին կարող է խոսք գնալ:
«Ես պաշտպանում եմ նրանց ոչ թե այն բանի համար, որ իրենք համասեռամոլ են, այլ որովհետև նրանց կարող են տասնյակ ժամերով պահել ոստիկանական բաժանմունքում, ծեծի ենթարկել` առանց արձանագրություն կազմելու: Ես պաշտպանում եմ այն մարդուն, ով առանց պատճառի ծեծի է ենթարկվել և ոչ թե նրան, ով արվամոլ է»,- բացատրեց Մ. Դանիելյանը:
Ստամբոլցյանը շարունակում էր դիմել իր «սիրելի ժողովրդին` զգուշացնելով, որ եթե այսպես շարունակվի, եթե մենք շարունակենք հանդուրժել համասեռամոլներին, ապա կնմանվենք համասեռամոլությունն ընդունած Եվրոպական այնպիսի երկրների, ինչպիսիք են Դանիան և Հոլանդիան, որտեղ ազգն այլևս չի բազմանում, քանի որ բոլոր տղամարդիկ գրեթե իմպոտենտ են կամ միասեռական»: Նա նաև նշեց, որ անչափահասներին մատուցվող սեռական դաստիարակության մասին գրքերը, որոնցում «բնական են ներկայացվում միասեռականները, բերում են կոմպլեքսավորման, ինչն էլ հանգեցնում է ազգերի ոչնչացմանը»:
«Այսինքն կարմիր խնձորը չի կոմպլեքսավորում, այդ դասագրքերը կոմպլեքսավորու՞մ են»,- Միքայել Դանիելյանի այս հարցադրմանը Խ. Ստամբոլցյանը պատասխանեց. «Դու կարմիր խնձորից բան չես հասկանում: Իհարկե, որովհետև դու դեռ չգիտես, որ կենդանիներից ոչ մեկը իր սեռական օրգաններում կուսաթաղանթ չունի, միայն մարդուն է Աստված այդպիսին ստեղծել»:
Մ. Դանիելյանն էլ իր հերթին հարցրեց. «Ո՞րն է ավելի լավ, ա՞յն երկիրը, որտեղ արվամոլներ կան, թե ա՞յն երկիրը, որտեղ մարդ են սպանում»:
Վերջինս սակայն Խ. Ստամբոլցյանի կողմից որակվում էր «ազգի դավաճան, ազգը ոչնչացնող միջազգային օտարերկրյա կազմակերպության լրտես-գործակալ, համասեռամոլների պաշտպան, միասեռականության քարոզիչ, մասոնական, սատանայի հետևորդ»: Մ. Դանելյանն, ով բանավեճի սկզբում հանգիստ տոնով «կարգի էր հրավիրում» Խ. Ստամբոլցյանին, հետզհետե սկսեց զգուշացնել, որ «իր հասցեին հնչող զրպարտությունների համար դատական գործ է հարուցելու», իսկ զրույցի վերջում այնքան էր բարկացել, որ սպառնաց ոչ թե դատի տալ Ստամբոլցյանին, այլ «հենց հիմա վեր կենալ ու ծեծել»:
30.03.2009, 19:57
Պետք է վերացնե՞լ, թե՞ թույլատրել «բեսպրիդելը»
«Բեսպրիդելը զրկում է մեզ` որպես ընտրող, հասարակ քաղաքացիներ, հիմնական իրավունքներից մեկից` տեղեկացված ընտրություն կատարելու իրավունքից: Այսինքն, այսօր մեր քաղաքացին ի վիճակի չէ օբյեկտիվ պատկեր ստեղծել և օբյեկտիվ սկզբունքներով գնալ ընտրության»,- հայտարարեց Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիայի փոխնախագահ Արման Սաղաթելյանը` խոսելով Հայաստանյան մամուլում տիրող անվերահսկելիության և իրականությանը չհամապատասխանող ինֆորմացիայի հրապարակման վերաբերյալ:
«Օրինակ, ի սկզբանե, իմանալով, որ դա սուտ կամ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվություն է, միևնույնն է, այն դնում են շրջանառության մեջ, և չեն տպագրում, երբ ստանում են պաշտոնական հերքումներ, պարզաբանումներ և այլ»,- մանրամասնեց Ա. Սաղաթելյանը, ով հայտնեց այն կարծիքը, թե անհրաժեշտ է, որ այսպիսի ծայրահեղ դրսևորումներ չլինեն կամ «դրանց դեմ կիրառվեն որոշակի սահմանափակումներ»:
Ասուլիսին ներկա քաղաքական և PR տեխնոլոգիաների մասնագետ Արմեն Բադալյանը հայտնեց, որ ինքը դեմ է մամուլի նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումների: Նա համոզված է, որ «բավական է տեղի ունենա առաջին զրկումը, հետո միանգամից կսկսեն պարբերաբար սահմանափակումներ կիրառել»:
«Ավելի լավ է թողնել այսպիսի իրավիճակ, սուտ, քան փակել կամ ճնշումներ գործադրել»,- ընդգծեց Ա. Բադալյանը: Նրա կարծիքով, սահմանափակումները «հասարակության մի մասը կհանդուրժի, կասի ճիշտ են անում, թերթերի մեջ ոչ մի բան չկա, մյուս մասը չի հանդուրժի, կընդդիմանա»:
Արման Սաղաթելյանը, սակայն, համոզված է, որ «այսպես շարունակել չի կարելի և որ այս բեսպրիդելից տուժում է միայն հասարակությունը»:
30.03.2009, 18:52
«Մեր հասարակության մեջ գաղափարների և ծրագրերի պայքար չկա»
«Ես արդեն գիտեմ, թե հիմնական թեկնածուները` Լևոն Տեր-Պետրոսյանը` որպես մարդ, որպես կերպար, և Գագիկ Բեգլարյանը` որպես կերպար, ինչ են անելու»,- հայտնեց քաղաքական և PR տեխնոլոգիաների մասնագետ Արմեն Բադալյանը` խոսելով Երևանի տեղական ինքնակառավարման մարմինների նախընտրական քարոզարշավի մասին:
Ա. Բադալյանի համոզմամբ` նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ կիրառվելու է «միջին մակարդակի PR` մի քիչ բարձր Աֆղանստանից, մի քիչ ցածր Թուրքիայից»: Ըստ նրա, մեզանում քարոզչությունն ընդանում է «ո՞վ է ուժեղ, ո՞վ մյուսին ավելի կքննադատի, ու ոչ թե կքննադատի, այլ կկծի» սկզբունքով:
Հայաստանում, Ա. Բադալյանի կարծիքով, այժմ գործում են այն մեթոդները, որոնք կիրառվում էին Ռուսաստանում 20 տարի առաջ: Խոսքը կուսակցությունների նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ներկայացրած ծրագրերի մասին է, որը, քաղաքական և PR տեխնոլոգիաների մասնագետի համոզմամբ, «նախընտրական կոմպանիայի ժամանակ արժեք չի ներկայացնում»:
«Մի կուսակցության ներկայացուցիչ վերցրել էր Ռուսաստանի հեռախոսահամարների գրքույկը, փոխել էր կազմը և վրան գրել` «Կուսակցության ծրագիր»` շատ լավ իմանալով, որ ծրագիրը չի գործում, էլ ոչ ոք այն չի նայում»,- իր տեսակետն ապացուցելու համար` պատմեց Ա. Բադալյանը և հավելեց. «Մեզ մոտ մինչև հիմա այդ գաղափարը դրված է, որ թեկնածուները պետք է ծրագիր ներկայացնեն: Ի դեպ` ես ծրագիրը կարդում եմ միայն այն դեպքում, երբ այն 5 տողից ավելի չէ»:
Ասուլիսին ներկա մյուս բանախոսը, Հասարակայնության հետ կապերի հայաստանյան ասոցիացիայի փոխնախագահ Արման Սաղաթելյանը համաձայնեց այն մտքի հետ, որ «մեր հասարակության մեջ չի գնում գաղափարների և ծրագրերի պայքար, գործում է կոմպրոմատ և ապատեղեկատվություն»:
Ա. Սաղաթելյանը համոզված է, որ, որքան թափանցիկ և լեգիտիմ լինեն ընտրությունները, «այնքան մեր բոլորի օգուտն է»:
«Ի վերջո գալիս ենք նրան, որ մարդիկ կամ ուժերը, ովքեր իրենց վրա վերցնում են լիդերության ֆունկցիաներ և պատասխանատվություն, պետք է սոցիալական պատասխանատվություն կրեն և պատասխանատվություն ունենան հետևանքների համար»,- ընդգծեց Ա. Սաղաթելյանը: