«Մենք մեր հուշարձանները կարող ենք պաշտպանել միայն մի դեպքում, եթե հանցագործության համար հանցագործին պատասխանատվության ենթարկենք, այսինքն` դատական հայցեր հարուցենք»,- ամփոփելով իր խոսքը` հայտնեց Ս. Կարապետյանն ու ընդգծեց. «Քանի դեռ մեր պետությունը` Կառավարության մակարդակով, միջազգային ատյաններում դատ չի հարուցել, հանցագործն իր ձեռքերը ետ չի քաշի մեր հուշարձաններից»:
«Հերթական զոհը» Ախալցխայի Երևման Ս. Խաչ եկեղեցին է
«Վրացական կողմը, նորոգության անվան տակ հերթով յուրացնելով հայկական եկեղեցիները, հասել է Երևման Սուրբ Խաչ եկեղեցուն»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը` տեղեկացնելով Վրաստանի տարածքում գտնվող հերթական հայկական եկեղեցու նկատմամբ իրականացվող ոտնձգությունների մասին:
Ս. Կարապետյանը նախ պատմեց, որ Երևման Ս. Խաչ եկեղեցին Ախալցխայի Ռաբաթ քաղաքի հայկական համայնքի եկեղեցիներից մեկն է: Ի սկզբանե լինելով առաքելական` վերջին շրջանում եկեղեցին անցել է տեղի հայ կաթողիկե համայնքին, չնայած դրան` երբեք չի գործել` իբրև օրթոդոքս եկեղեցի: Ավելին` եկեղեցու բոլոր արձանագրությունները միջնադարյան հայերենով են, և այն զարդարված է հայկական գեղաքանդակ խաչքարերով:
Ս. Կարապետյանը հայտնեց, որ վրացական կողմը դեռևս կատարել է միայն մաքրման աշխատանքներ, և ոչ մի վերականգնողական աշխատանք: Այս ընթացքում, ըստ Ս. Կարապետյանի, բացահայտվել են հողի տակ գտնվող մի շարք խաչքարեր ևս` հայերեն մակագրություններով:
«Հաշվի առնելով նախորդ փորձը` կարող ենք ասել, անշուշտ, վրացիները ձերբազատվելու են նրանից, ինչ հայկականությունն է փաստում, որովհետև մինչ այս յուրացված ոչ մի եկեղեցու որմերում այսօր գոյություն չունի ոչ մի խաչքար, ոչ մի արձանագրություն, այսինքն` այն, ինչ կարող է հիշեցնել բուն տիրոջը»,- հայտնեց Ս. Կարապետյանը` նշելով, որ Երևման Ս. Խաչ եկեղեցու հետ ևս տեղի կունենա նույնը, քանի որ այն «հերթական զոհն է»:
27.04.2010, 20:00
Մ. Գրիգորյան. «Ֆիլմի նպատակն է պատմել ճշմարտությունը»
«Ֆիլմի նպատակն է պատմել ճշմարտությունը Սումգաիթի մասին և ներկայացնել այն, ինչ եղել է»,- հայտնեց «Սումգաիթ, փետրվար, 1988» փաստագրական ֆիլմի հեղինակ Մարինա Գրիգորյանը` ֆիլմի շնորհանդեսի ժամանակ:
Մ. Գրիգորյանի խոսքերով, անգամ Հայաստանում մինչ օրս շատերը չգիտեն, թե ինչ է իրականում կատարվել Սումգաիթում 1988 թ-ի փետրվարին: Մինչդեռ ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենրտոն» ՊՈԱԿ-ի աջակցությամբ ստեղծված ֆիլմը, որը «Սովորական ցեղասպանություն» ֆիլմաշարի հերթական արտադրանքն է, ներկայացնում է կատարվածի մասին տեսանյութեր, փաստեր ու վկայություններ, որոնք ցրում են «բոլոր առասպելները` ստեղծված Սումգաիթի դեպքերի վերաբերյալ»:
«Սումգաիթն առանձնանում է նրանով, որ Ադրբեջանում իրականացված միակ ցեղասպանության ակտն է եղել, որի հետ կապված դեպքերը հետաքննվել են և հանցագործների մի մասը նույնիսկ դատապարտվել է»,- հայտնեց Մ. Գրիգորյանը` տեղեկացնելով, որ ֆիլմում ներառվել են նաև դատական գործընթացների ու անցկացված հետաքննությունների մասին նյութերը:
Մ. Գրիգորյանը նշեց, որ ֆիլմը ցրում է այն առասպելը, թե Սումգաիթի ջարդերի ժամանակ երեխաների չեն սպանել, այլ ապացուցում է, որ «այդ օրերին Սումգաիթի ծննդատների պատուհաններից երեխաներին դուրս են նետել», այն առասպելը, թե Սումգաիթը պատասխանն է Ղարաբաղի որոշման` Հայաստանի կազմ տեղափոխվելու մասին, այլ ապացուցում է, որ այն եղել է «մանրակրկիտ նախապատրաստված ու կազմակերպված», ապացուցում է, որ, ի տարբերություն պաշտոնապես հրապարակված տեղեկության, թե Սումգաիթի ջարդերի ժամանակ զոհվել է ընդամենը 27 մարդ, ապացուցում է, որ «մեկ գիշերվա ընթացքում սպանվել է 100-ից ավելի հայ» և այլն:
Ֆիլմի հեղինակը հայտնեց նաև, որ իրենց հայտնաբերած փաստերը թույլ են տալիս Սումգաիթի վերաբերյալ մի փաթեթ կազմել և ներկայացնել միջազգային դատական ատյաններին` Սումգաիթի իրադարձություններին իրավական գնահատական տալու համար:
27.04.2010, 19:47
«Ովքեր հորինում են այս ամենը, տեղյակ են, որ սուտ են տարածում»
«Բազմակի կրկնվող տեղեկությունը` անկախ նրանից, այն ճիշտ է, թե սուտ, անցնում է իմացության մակարդակի, ըստ այդմ` հնարավոր է, որ Ադրբեջանի հասարակության լայն խավերը հավատում են նրան, ինչ իրենց մատուցվում է ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից»,- կարծում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Սաղաթելյանը, ով լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադարձավ Խորհրդային Միության տարիներին Ադրբեջանի տարածքում հայերի նկատմամբ իրականացված ջարդերի` ադրբեջանական մոտեցումներին:
Միևնույն ժամանակ Ա. Սաղաթելյանը վստահ է, որ «նրանք, ովքեր հորինում են այս ամենը, տեղյակ են, որ սուտ են տարածում»: Նա նշեց, որ դա ոչ միայն իր դիտողությունն է, այլև բխում է իրենց ձեռքի տակ գտնվող փաստերից:
Ա. Սաղաթելյանն այս առիթով հիշեցրեց, որ ամիսներ առաջ իրենք կատարել են ուսումնասիրություններ, բացի այդ` ստեղծվել է մի կայք, որտեղ ցույց են տալիս ադրբեջանցիների կողմից իրականացված և շրջանառվող կեղծիքները: Նա նշեց, որ թե´ Սումգայիթի, թե´ Բաքվի, և թե´ Խոջալուի դեպքերի վերաբերյալ ադրբեջանական կողմը միֆեր է հորինում:
«Իրադարձությունների, որոնք տեղի են ունեցել Խոջալուի ուղղությամբ` Ստեփանակերտի շրջափակման ճեղքման պահին և իրադարձությունների, որոնք տեղի են ունեցել Աղդամի մատույցներում, քաղաքական և բարոյական պատասխանատվությունը, միանշանակ, Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարներինն է` թե´ այն ժամանակվա, և թե´ այսօրվա, ինչը փաստվում է ոչ միայն այն ժամանակվա տպագիր մամուլում լույս տեսած հրապարակումների միջոցով, այլև տեսանյութերում, որոնք մենք ունենք, ինչպես նաև` խոստովանական հարցազրույցներում, որոնք տրվել են Ադրբեջանի այն ժամանակվա քաղաքական ղեկավարության կողմից»,- ամփոփելով իր խոսքը` հայտնեց Ա. Սաղաթելյանը:
27.04.2010, 18:38
«Սումգայիթ, փետրվար, 1988»` «Ոչ թե դատողություններ, այլ` փաստեր»
«Այս ֆիլմն առանձնակի նշանակություն ունի, քանի որ նրանում ներգրավվել են փաստագրական նյութեր Սումգայիթի ջարդերի վերաբերյալ, որոնք մինչ այսօր որևէ տեղ չեն հրապարակվել, նյութեր որոնք ևս մեկ անգամ փաստում ու ապացուցում են Ադրբեջանի ղեկավարության դերը և պետական մոտեցումը 20-րդ դարի վերջին իրականացված առաջին խոշոր էթնիկական զտման կամ եղեռնի` Սումգայիթի ջարդերի իրականացման գործում»,- հայտնեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արա Սաղաթելյանը «Սովորական ցեղասպանություն» շարքի «Սումգայիթ. փետրվար, 1988» փաստագրական ֆիլմի շնորհանդեսի ժամանակ:
Տեղեկացնենք, որ «Սումգայիթ, փետրվար, 1988» ֆիլմը «Սովորական ցեղասպանություն» ֆիլմաշարի երկրորդ արտադրանքն է: «Սովորական ցեղասպանություն» ֆիլմաշարը նկարահանվում է ՀՀ նախագահի աշխատակազմին կից «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի աջակցությամբ, մտահղացման և սցենարի հեղինակն է լրագրող Մարինա Գրիգորյանը:
Ա. Սաղաթելյանի տեղեկացմամբ` «Սումգայիթ, փետրվար, 1988» ֆիլմը, ինչպես և նախորդը` «Բաքու, հունվար, 1990», թողարկվելու է 4 լեզուներով` հայերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն և անգլերեն: Արդեն պատրաստ են ֆիլմի հայերեն և ռուսերեն տարբերակները:
«Ֆիլմը տրամադրվելու է բոլոր նրանց, ովքեր հնարավորություն ունեն ներկայացնելու ՀՀ և հայության դիրքորոշումը տարբեր միջազգային ատյաններում, ինչպես նաև` հեռուստաընկերություններին և բոլոր շահագրգիռ անձանց, բացի այդ` ֆիլմերը տեղադրվելու է համացանցում»,- հայտնեց Ա. Սաղաթելյանը, ով ընդգծեց. «Այս ֆիլմի արտադրությամբ մենք վերջնական պատասխան ենք տալիս և որևէ քննարկման տեղ չենք թողնում, թե ի՞նչ է Սումյգաիթը, ու՞մ կողմից է այն կազմակերպվել, որքա՞ն զոհեր են եղել և արդյոք այն վերահսկվու՞մ էր Ադրբեջանի քաղաքական իշխանությունների կողմից, թե՞ ոչ»:
Ա. Սաղաթելյանը հայտնեց նաև, որ ֆիլմի ստեղծման համար տարբեր եղանակներով ձեռք են բերվել արխիվային նյութեր, այդ թվում ` ՀՀ սահմաններից դուրս: Որոշ աղբյուրների ինքնությունը գաղտնի է պահվում` նրանց կյանքը և կարիերան չվտանգելու համար, բացի այդ` ֆիլմում օգտագործվել են ձեռքբերված փաստերի միայն մի մասը:
«Այս տարվա վերջին մենք կունենանք Ադրբեջանի կողմից 20-րդ դարի վերջում իրականացված ջարդերի, էթնիկական զտումների, ցեղասպանության վերաբերյալ 5 փաստագրական ֆիլմ»,- հայտնեց Ա. Սաղաթելյանն, ով տեղեկացրեց, որ կենտրոնը նախատեսում է մինչև տարեվերջ թողարկել նաև Մարաղայի, Խոջալուի և «Օղակ» օպերացիայի մասին փաստագրական ֆիլմեր, ու ընդգծեց. «Այս ֆիլմերը տարբերվում են մեր հակառակորդի կողմից ներկայացվող ֆիլմերից նրանով, որ այստեղ ոչ թե դատողություններ են, այլ` փաստեր»:
Ա. Սաղաթելյանը ֆիլմի ստեղծման և համապատասխան նյութերի ու փաստերի ձեռքբերման գործում բարձր գնահատեց ֆիլմի հեղինակ Մարինա Գրիգորյանի, ԱԺ-ում «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանի և ՀՀ ԳԱԱ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօերն Հայկ Դեմոյանի աշխատանքը: