Ս. Գրիգորյանն, ամփոփելով իր խոսքը, դրական համարեց Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի գնահատականն առ այն, որ Արձանագրությունները բխում են ՀՀ Սահմանադրությունից:
Ինտերնետի կարևորությունը հայ-թուրքական հարաբերություններում
«Մեզ սպասում են բուռն զարգացումներ»,- հայտարարեց քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը, ով այս հանգամանքը բացատրեց նրանով, որ «հայ-թուրքական հարաբերությունների խնդիրները ոչ միայն հայերին ու թուրքերինն է, այլև այդ գործընթացում շահագրգռված շատ ու հզոր կողմերինը, որոնք շահագրգռված են այս գործընթացն իր տրամաբանական ավարտին հասցնել»:
Այս առիթով Ս. Գրիգորյանն անդրադարձավ Թուրքիայի վարչապետ Ռաջեփ Թայիբ Էրդողանի Մոսկվա և Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի Հայաստան կատարած այցելություններին, նշելով, որ դրանք շաղկապված են և բացառապես կապված են Ղարաբաղյան հարցի հետ: Ըստ նրա` Թուրքիայի վարչապետը Մոսկվայում խոսել է միայն Ղարաբաղյան հարցից, Լավրովը Հայաստանում կխոսի միայն Ղարաբաղի հարցից:
Այս միտքը քաղաքագետը բացատրեց Թուրքիայի` «լուրջ քաղաքական պատմական հիշողություն ունենալու և քաղաքական ճգնաժամի ժամանակ հարցերը Ռուսաստանի հետ լոծելու հանգամանքով: Ըստ Ս. Գրիգորյանի` «Թուրքիան ու Ադրբեջանի միշտ պարտվում են ռազմական դաշտում հայերին, հետո Ռուսաստանի միջոցով դիվանագիտական դաշտում լուծում էին հարցերը, ինչպես դա տեղի ունեցավ Կարսի, Նախիջևանի ու Արցախի հարցերի ժամանակ»:
«Իրենք ուզում են կրկնել նույն գործընթացը. այս անգամ պարտվածը Ադրբեջանն է, և Թուրքիան ուզում է ի օգուտ պարտվածի լուծել հարցը»,- բացատրեց Ս. Գրիգորյանը, ով նշեց նաև, որ «ուրիշ տարբերակ Թուրքիան չունի, քանի որ այս հարցում չի կարող ո´չ մեզ համոզել, ո´չ Եվրամիությանը, ո´չ էլ ԱՄՆ-ին, և մնում է միայն Ռուսաստանը, որն ունի լուրջ ազդեցություն տարածաշրջանում»:
Փոխարենը քաղաքագետի համոզմամբ` Թուրքիան Ռուսաստանին պատրաստ է տալ շատ ու շատ բաներ, այդ թվում` արավային հոսքի համար գազամուղի կառուցման աջակցություն, Ադրբեջանի կողմից էլ` նավթն ու գազը Եվրոպա Ռուսաստանի տարածքով դուրս բերելու պատրաստակամություն: Ու չնայած այս սխեման շատ «պարզունակ» է և պատմությունն էլ ցույց է տվել, որ գործում է, սակայն Ս. Գրիգորյանի դիտարկմամբ` Թուրքիան մոռացել է 21-րդ դարին բնորոշ ամենակարևոր գործոնը` ինտերնետը:
«Ես դա հասկացա, կիսեցի ձեր հետ, դուք էլ կտարածեք` ասելով, որ Հայաստանում հասկացան այդ քայլերը, ավելին, այսօր Հայաստանում հայ հասարակության մեջ մեծ զանգված կա հայամետների, ովքեր հասկացան, որ կա փոքր ու անկախ երկիր, եկեք մտածենք մեր երկրի շահերից, ինչը գրեթե անհնար էր 1920-ական թվականներին, երբ Ցեղասպանությունից հետո Հայաստանի էլիտան գտնվում էր ծանր վիճակում»,- ինֆորմացիայի տարածման կարևորությունն ու արագությունը շեշտելով` բացատրեց քաղաքագետը:
Ս. Գրիգորյանը նաև «զգուշացրեց ռուս ժողովրդին, որ Ռուսաստանը իր էներգետիկ դաշտի հարցերը լուծի Ռուսաստանի տարածքային ամբողջականության հաշվին, քանի որ հայ ժողովուրդը չունի ավել տարածքներ` տալու ինչ-որ մեկին, և ոչ ոք չի կարողանալու Ղարաբաղի հարցը բերել հայ-թուրքական բանակցությունների մեջ»:
Պատահական չէ, որ Բաքուն անվանում են երեք ջարդերի քաղաք
20 տարի առաջ` 1990 թ-ի հունվարի 13-19-ը, Բաքվում հայերի ջարդեր էին իրականացվում: Բաքվի ջարդերի, դրա հետևանքների, իրավական ու քաղաքական գնահատականների, ինչպես նաև Հայաստանի պահանջատիրության ու իրականացվելիք քայլերի քաղաքականության մասին Aysor-ը զրուցեց ԱԺ-ում «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանի հետ: Պատգամավորի համոզմամբ` Հայաստանի հասարակությունը, նույնիսկ ակտիվ հատվածը, այսօր բավականաչափ տեղյակ չէ Բաքվի ջարդերի մասին, ինչը խոսում է «որևէ բարի պտուղ չբերող պասիվության մասին»:
Ըստ Լ. Ալավերդյանի` տիրող պասիվությունը ոչ միայն պետական ու քաղաքական մարմինների մեղավորությունն է, այլև հասարակական կազմակերպությունների ու, հատկապես, լրագրողների, ովքեր «կարող են հասարակությանը շատ ավելին տեղեկացնել»: Պատգամավորը վտանգավոր է համարում նաև այն, որ տարիներ շարունակ պետականորեն չի իրականացվել ինչպես 1990 թ-ին, այնպես էլ մինչ այդ ու դրանից հետո Բաքվում կատարվածի մասին պատշած իրազեկումը, հայերի նկատմամբ իրականացված բռնությունների քաղաքական և իրավական գնահատականներ տալու խնդիրը: Նրա կարծիքով, այսօր, երբ փորձում ենք հիշել 1990 թ-ին տեղի ունեցածը` նախ և առաջ պատվելու համար անմեղ զոհերի հիշատակը, հասարակության մեջ կարող է հատվածական պատկերացում ստեղծվել, մինչդեռ հայերի նկատմամաբ բռնություններ են իրականացվել նաև 1905-1907 թթ-ին, 1918 թ-ին, և Խորհրդային Միության տարիներին` մինչև 1988-1992 թ, և պատահական չէ, որ Բաքուն անվանում են երեք ջարդերի քաղաք:
Պատմական ակնարկ կատարելով` պատգամավորը փաստեց, որ սկսած 1905 թ-ից Բաքվում հայերի նկատմամբ բռնություններ իրականացնողները եղել են Կովկասյան թաթարները, ովքեր ոչ միայն անմիջապես ընդունեցին պանթուրքիզմի գաղափարախոսությունը, այլև հանդիսացան այդ գաղափարախոսության իրականացնողները:
«Պատահական չէ, որ մենք այն, ինչ տեղի է ունեցել Ադրբեջանում դարեվերջին, կոչում ենք թուրքերի կողմից իրականացված նույն ցեղասպանության շարունակությունը, որովհետև նույն գաղափարախոսությունն է, նույն քաղաքականությունն է, նույն նպատակներն ու նույն իրագործողները»,- ընդգծեց Լ. Ալավերդյանը, ով հավելեց նաև, որ «ի պատասխան տարիներ շարունակ հայերի նկատմամբ Ադրբեջանում իրականացվող ակնհայտ խտրականությամբ ու բռնություններով ստեղծված այս անհնարին վիճակին էր, որ սկսվեց Ղարաբաղյան շարժումը, և ժողովուրդն իր ձայնը բարձրացրեց Ադրբեջանից դուրս գալու և Հայաստանին միանալու համար»:
Փոխարենը, ըստ Լ. Ալավերդյանի` 1988 թ-ի փետրվարի 21-ից տեղի հայերը ադրբեջանցիների կողմից ենթարկվեցին բռնությունների, սպանությունների, հրկիզումների: Այդ ամենի հետ մեկտեղ` «Ադրբեջանը ցինիկաբար նենգափոխեց, թե դեպքերի իրողությունն ու փաստերը, թե Ղարաբաղին վերաբերող հարցերը»:
Լ. Ալավերդյանը համոզված է, որ Հայաստանը և միջազգային հանրությունը ոչ միայն 1990 թ-ին Բաքվում տեղի ունեցածը, այլև Ադրբեջանում տարբեր ժամանակներում հայերի նկատմամբ իրականացված բռնություններն ու ջարդերը պետք է ի մի բերի և որակի` որպես ցեղասպանանություն, ինչն անելու համար բավականին փաստեր կան:
«Ապացուցելի է, որ տեղի ունեցածը ցեղասպանություն է, և ոչ միայն, որ 1990 թ-ին տեղի ունեցածը համապատասխանում է ցեղասպանության միջազգային եզրին, այլև այն, որ այսօր ևս Ադրբեջանի քաղաքականությունը լիովին համապատասխանում է այդ սահմանմանը»,- հայտնեց պատգամավորը և բավարար համարեց զուտ նշել մշակութային արժեքների ոչնչացումը, մահացածների շիրիմների դեմ պատերազմը, որը մինչ օրս իրականացվում է Ադրբեջանում, և համարվում է ցեղասպանության դրսևորում ու փաստ:
Պատգամավորը համոզված է նաև, որ կատարվածը ցեղասպանություն որակելու խնդիրն արդիական է, և այդ խնդրին պետք է հետամուտ լինեն ոչ միայն հասարակական կազմակերպությունների, այլև պետական քաղաքականության մակարդակով:
«Եթե որևէ ցեղասպանություն գործող ու այդ ցեղասպանությունն իրականացնող պետություն չի պատժվում, չի զղջում և չի ընդունում իր սխալն ու հանցագործությունը, ապա նշանակում է միայն մեկ բան` մեր տարածաշրջանին կամ այլ տարածաշրջաններին սպառնում են նոր ցեղասպանություններ»,- ամփոփելով զրույցը` ընդգծեց Լ. Ալավերդյանը: