Կազմակերպիչները հայտնում են, որ համերգի տոմսերը (3-60 հազար դրամ) հնարավոր կլինի ձեռքբերել ինչպես Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրից, այնպես էլ Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնից ու «ՍԱՍ» սուպերմարկետների ցանցից:
Wednesday, December 16, 2009
«Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի լինի Ադրբեջանի կազմում»
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ հայ երիտասարդության իրազեկության բարձրացում» ծրագրի շրջանակներում տպագրվել են բուկլետներ, գրքույկներ, ստեղծվել է ինտերնետային կայք, նախատեսվում է տպագրել Արցախի քարտեզը` դպրոցականների համար, և կազմակերպել ուսուցողական դասընթացներ: Այս մասին Aysor-ի հետ զրույցում հայտնեց ծրագիրն իրականացնող «Սահմանագիծ» խմբի անդամ Սարհատ Պետրոսյանը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդրի մասին գիտենք միայն, որ «Ղարաբաղը մերն է», և սրանով հաճախ սահմանափակվում են մեր պատկերացումները կոնֆլիկտի վերաբերյալ: Այս նախաձեռնության հիմնական նպատակը Արցախի հիմնահարցի վերաբերյալ մեզ բոլորիս հայտնի գիտական և իրավագիտական արժեք ունեցող փաստերի շատ պարզ և մատչելի ներկայացումն է, որն արտահայտվել է մի քանի ձևաչափով»,- հայտնեց Ս. Պետրոսյանը:
Ս. Պետրոսյանը տեղեկացրեց, որ անցյալ տարի ծրագիրն առաջին անգամ ֆինանսավորվել է Սպորտի և երիտասարդության հարցերի ու Մշակույթի նախարարությունների կողմից, իսկ այս տարի` Մշակույթի նախարարության:
Ծրագրի շրջանակներում անցկացվել է սոցիոլոգիական հարցում, որի արդյունքներով պարզ են դարձել այն հիմնական հարցերը, որոնք ամենից շատն են քննարկվում և ամենից վիճելիներն են: Այնուհետև պատրաստվել է մոտ 50 էջանոց գրքույկ` հայերենով և անգլերենով (Aysor` անգլերենով գրքույկի տպագրությունը դեռևս ընթացքի մեջ է), որում ներկայացվել են կոնֆլիկտի վերաբերյալ կարևոր և առանցքային խնդիրները, պատմական հարցերը, իրավական պատճառները, այն խնդիրները, որոնց վերաբերյալ ադրբեջանցիները մեծ աղմուկ են բարձրացնում, այդ թվում` Խոջալուի, Բաքվի ու Սումգայիթի ջարդերը:
«Ապա ձեռնարկի միջից դուրս են բերվել 10 հարցեր, ու տրվել է դրանց համառոտ բացատրությունը»,- նշեց Ս. Պետրոսյանն ու հավելեց, որ «10 հարց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին» բուկլետը թարգմանվել է ռուսերենով, անգլերենով, ֆրանսերենով և թուրքերենով:
Բացի այդ, հարկ է նշել, որ պատրաստվել է ինտերնետային կայք` www.nkrfacts.com, որտեղ կարելի է գտնել գրքույկում ներառված տեղեկությունները: Դրանք թողարկվել են նաև DVD ձևաչափով:
«Ապագայում այն նախատեսվում է պատրաստել նաև «PowerPoint» ձևաչափով, որպեսզի տարբեր միջազգային սեմինարների մասնակցելու դեպքում ցանկացած ոք ցանկացած պահի կարողանա իրավական ու մշակութային հարցեր առաջադրել ու տալ դրանց պատասխանները»,- մանրամասնեց Ս. Պետրոսյանը, ով կարևոր համարեց տեղեկացված լինելը, հատկապես այն պարագայում, երբ «Արևմուտքը հսկայական գումարներ է ծախսում այս երկու ժողովուրդների միջև բարիդրացիական հարաբերություններ ստեղծելու համար»:
«Սահմանագիծ» խումբն այսքանով չի ավրատում Արցախի հակամարտության խնդիրը պատշաճ կերպով աշխարհին ներկայացնելու գործը: Ծրագիրն իրականացնողները կարևորում են նաև կոնֆլիկտի վերաբերյալ տեղեկատվության տարածումն ու ուսուցանումը ինչպես հանրակրթական դպրոցներում, այնպես էլ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում: Այս նպատակով` նախատեսվում են հանդիպումներ աշակերտների ու ուսանողների հետ, բացի այդ` նախատեսվում է տպագրել Արցախի քարտեզը, որը պետք է բաժանվի ուսումնական հաստատություններին:
Ծրագիրն իրականացնող խումը համագործակցում է գրեթե բոլոր հասարակական կազմակերպությունների հետ, և բոլոր նրանց հետ, ովքեր աջակցության կամ տեղեկատվություն ստանալու անհրաժեշտություն ունեն: Ս. Պետրոսյանը նշեց նաև, որ տպագրված գրքույկում ու բուկլետներում եղած տեղեկատվությունը հավանության է արժանացել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Արցախի իշխանությունների կողմից:
«Սակայն մենք ունենք տպագրության քանակի խնդիր. գրքույկը, օրինակ, տպագրվել է 500 օրինակով, մինչդեռ մեր հաշվարկների համաձայն` տարեկան 7000 երիտասարդ մասնակցում է տարբեր միջազգային ծրագրերի ու սեմինարների, ամեն տեղ էլ քնարկումներ լինում են և ամեն տեղ էլ պետք է պատրաստ լինես հարցերին պատասխանել»,- հայտնեց Ս. Պետրոսյանն ու հավելեց. «Այս ամեն ինչը փոքր ծավալներով է իրականացվում նաև այն պատճառով, որ մեր ինտուզիազմի մակարդակով է արվում, քանի որ մենք ոչ մի գումար չենք աշխատում ծրագրից, ավելին` մենք ենք գումարներ ներդնում` մեր աշխատանքն իրականացնելու համար»:
Ս. Պետրոսյանը համոզված է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ տեղեկատվական պատերազմին դիմագրավելու և մեր հասարակության մեջ կոնֆլիկտի մասին տեղեկատվությունը տարածելու ու ամրագրելու համար, անհրաժեշտ է աշխատանք տանել ոչ միայն պետական, այլև հասարակական մակարդակով: Նա հույս հայտնեց, որ «կգա մի փուլ, երբ ինչ-որ մարդիկ կարող են այս գործով ավելի մասնագիտացված զբաղվել»:
«Արդեն պետությունը կատարում է ինչ-որ փորձեր այս ամենը համակարգելու ուղղությամբ»,- ընդգծեց Ս. Պետրոսյանն ու հավելեց. «Հենց միայն այն, որ մեր գիտակցության մեջ ամրագրվել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել անկախ Ադրբեջանի կազմում, արդեն մեծ բան է»: