«Տեր-Պետրոսյանի քաղաքականությունը իրեն արդարացնելու համար է»
«Իր ամբողջ քաղաքական գործունեության ընթացքում` կապված վերջին ընտրությունների և հետընտրական զարգացումների հետ, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, հիմնականում, հետապնդել է ավելի շատ ինքնաարդարացման նպատակ, քան նորից իշխանության գալու»,- հայտարարեց ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը` անդրադառանալով ՀՀՇ-ի 16-րդ համագումարի ընթացքում առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթին` «դեմոգրաֆիկ խնդիրների մասին, որոնք սկիզբ են առել 11-րդ դարից»:
Վ. Հովհաննիսյանի մեկնաբանությամբ` Լ. Տեր-Պետրոսյանը «նախ փորձ արեց ապացուցել, որ հայկական վերջին ժամանակների պատմության մեջ ինքը չի եղել տիրան, բռնակալ, ինչն արեց նույնիսկ մարդկանց մարտիմեկյան զոհաբերության տանելով»: Բացի այդ` ըստ պատգամավորի` նախկին նախագահը «փորձում է ապացուցել, որ կլանային համակարգը` կլանային տնտեսությունը, կաշառակերությունը, կոռուպցիան, ստվերային տնտեսությունը, իր ժամանակ ամենավատը չի եղել, և այլ հարց է, որ դրա հիմքերն իր ժամանակ են դրվել»:
«Այս 2-ը նա համարում է, որ ապացուցել է, և հիմա պետք է ձերբազատվել ամենակարևոր պիտակից: Այն ժամանակները, որ մենք անվանում ենք մութ և ցուրտ տարիներ, երբ 1 միլիոն մարդ արտագաղթեց Հայաստանից, փորձ է անում ցույց տալ, որ այդ կատաստրոֆիկ երևույթն իր ռեժիմի, իր ադմինիստրացիայի, իր կառավարման հետ չի կապված, այլ` երևույթ է, որը գալիս է 11-րդ դարից, որը մենք պետք է գիտակցենք` որպես ռեալ փաստ, որ պետք է հասկանանք, թե գոյություն ունի` անկախ որևէ մեկի կառավարման մեթոդից»,- նշեց Վ. Հովհաննիսյանն ու ընդգծեց. «Սա ամենավտանգավոր ծուղակն է, որ նա մեր ժողովրդի առջև լարում է, որովհետև իրականությունը բոլորովին այդ չէ. մեր պատմությունը վկայում է, որ 11-րդ դարում արտագաղթը անիրավ, անարդար, խարդախ ու անգրագետ հայ իշխանավորների գործունեության հետևանք էր, այնպես, ինչպես 1990-ականների արտագաղթը` գողության, կաշառակերության ու անարդարության հետևանք էր»:
Վ. Հովհաննիսյանը վստահ է, որ հայ ժողովուրդը ֆիզիկական ու նյութական դժվարություններին` լույսի, հացի պակասին, հիվանդությանը կդիմանա, սակայն չի դիմանում միայն անարդարությանը` սեփական իշխանություններից եկող անարդարությանը: Նրա համոզմամբ` Լ. Տեր-Պետրոսյանի ելույթի ժամանակ ներկայացված «պատմական էքսկուրսը քողարկում է այն նպատակը, որ դրված է այս երևույթի մեջ` ցույց տալու, որ արտագաղթի մեղավորը ինքը չէ, որ այն օբյեկտիվ երևույթ է»:
«Իսկ այսօրվա արտագաղթի մեղավորը օլիգարխներն են, այն ոստիկաններն են, որոնց ժողովուրդը դադարել է հավատալ, այն դատավորներն են, որոնց անարդար դատավճիռներից կարող է արտագաղթ լինել, դա Հայաստանի այն մթնոլորնտ է, որտեղ քաղաքացին իրեն քաղաքացի չի զգում, իրեն պաշտպանված չի զգում և դադարում է հայրենիքը դիտել` որպես հայրենիք, և սկսում է որոնել տարածք, որտեղ իր նկատմամբ ավելի արդար կլինեն»,- ամփոփելով իր խոսքը` հայտարարեց խմբակցության քարտուղարը:
23.07.2010, 17:34
«Հայաստանը շիզոֆրենիկներին հերոսի կոչում չի շնորհում»
«Հերոսն այնպիսի կոչում է, որ շռայլել և տալ այնպիսի շիզոֆրենիկների, ինչպիսին է հարձակվող ադրբեջանիցին, կամ քնած մարդուն կացնահարողը, չի կարելի. նման շիզոֆրենիայի դեպքեր Հայաստանում չեն կարող գրանցվել»,- հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը` անդրադառնալով օրերս Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից Մուբարիզ Իբրագիմովին ազգային հերոսի կոչում շնորհելու փաստին:
Հիշեցնենք, որ ենթասպա Մուբարիզ Իբրագիմովն այն դիվեսանտներից էր, որոնք այս տարվա հունիսի 18-ին, Չայլու գյուղի ուղղությամբ հատել էին ԼՂՀ սահմանը և մարտի բռնվել ՊԲ առաջատար ստորաբաժանումների հետ, ինչի արդյունքում ադրբեջանցի դիվերսանտը սպանվել էր:
«Հայաստանում հերոսի կոչման նկատմամբ շատ ավելի զգուշավոր և ճիշտ կեցված է ընդունված: Մենք քիչ, բայց իսկապես ազգային հերոսներ ունենք»,- ամփոփելով իր խոսքը` ընդգծեց Վ. Հովհաննիսյանը:
23.07.2010, 16:10
«Հայաստանը զիջողական քաղաքականություն չի որդեգրելու»
«Ղարաբաղյան հարցում այլ լուծում որոնելու համար, ինչ տեսակի լուծում էլ այն լինի` իրավական, քաղաքական, թե ուժային, ինչպիսի նոր մեթոդաբանություն էլ կիրառվի, պետք է նշանակի նոր քաղաքականություն Հայաստանի ներսում, որովհետև այսօրվա Հայաստանը իր քաղաքական ու տնտեսական համակարգով, իր հարաբերություններով, ընդունակ չէ ուրիշ ճանապարհների վրա լուծում որոնել, որովհետև, ի վերջո, հասկանալի է, որ Հայաստանն անիմաստ զիջողական քաղաքականություն չի որդեգրելու»,- հայտարարեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Վ. Հովհաննիսյանի խոսքերով, նախ պետք է հստակ պատասխան տրվի Լևոն Տեր-Պետրոսյանին ու նրա պես մտածողներին, ովքեր ինչպես 15 տարի առաջ, այնպես էլ հիմա, ասում էին` «Սերգո ջան, ախպեր ջան, լավ չես ապրի, մինչև չզիջենք, չտանք ու չպրծնենք Ղարաբաղի գլխացավանքից»:
«Նույն բանն ասում են այսօր, ով մի փոքր քաղաքական հասունություն ունի և հիշում է այն ժամանակվա Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթները, հասկանում է, որ ասվածը բացարձակապես նույնն է, նրա համար ոչինչ չի փոխվել. չպետք է մոռանալ, որ այդ տրամադրությունները նրա մոտ էին և’ 1991, և’ 1992, և’ 1993, և’ 1994 թ-ին, երբ կնքվեց զինադադարի պայմանագիրը, երբ հաղթական Հայկական բանակը և Ղարաբաղի ինքնապաշտպանության ուժերը, հաղթելով, պարտադրեցին խաղաղություն, և Ադրբեջանն էր այն ժամանակ միջնորդներ որոնում, որ այդ զինադադարը կնքի»,- մանրամասնեց Վ. Հովհաննիսյանն ու հավելեց. «Ահա այդ ժամանակ, եթե Լևոն Տեր-Պետրոսյանի և շատերի տրամադրություններն այսպիսին չլինեին, զինադադարի տեսքն էլ ուրիշ կլիներ, և, միգուցե, արդեն ամեն ինչ ավարտված լիներ, որովհետև զինադադրի պահին մենք կարող էինք շատ ավելին ստանալ, եթե տրամադրված լինեինք վերջնական հաղթանակի»:
Պատգամավորի դիտարկմամբ` հենց այդ պատճառով էլ հետագա բոլոր բանակցություններն ընթացել են սխալ ուղով: Միևնույն ժամանակ, նա համոզված է, որ այդ հանգամանքը չի արդարացնում հետագա բանակցություները վարողներին, որովհետև վերջիններս պետք է գոնե փորձ անեին այդ ուղղությունից դուրս գալու, մինչդեռ «մեր վզին փաթաթվեց քաղաքական ոլորտում հարցը լուծելու եղանակը, այնինչ` հարցն ամբողջությամբ իրավական էր»:
«Եվ հիմա, երբ մեր իշխանությունները փորձ են անում վերադառանալու դրան` ասելով, որ կան ուրիշ ճանապարհներ, պետք է նախ և առաջ վերագնահատել ամբողջ ճանապարը, որպեսզի հնարավոր լինի սխալները շտկել»,- ամփոփելով իր խոսքը` ընդգծեց Վ. Հովհաննիսյանը: