Համբարձման տոնին երիտասարդները վիճակի փարչ են պատրաստել
Արևը դեռ չբացված` երիտասարդները հավաքվում էին, բարձրանում լեռը` ծաղիկներ հավաքելու. 7 ծառից տերև էին հավաքում, 7 առվակից քարեր, 7 աղբյուրից ջուր և 7 տեսակի ծաղիկ: Այսպես էր, ըստ նկարչուհի Լուսիկ Ագուլեցու, կատարվում Քրիստոսի Համբարձման տոնը ժողովրդական ծիսակատարության մեջ:
«Այդ ամենը հավաքելուց հետո վերադառնում էին գյուղ և պատրաստում էին վիճակի փարչ»,- նշեց Լ. Ագուլեցին ու հավելեց, որ ծեսն այնպես էին կատարում, որ կապվեին Աստծո հետ` ծեսի ժամանակ գովերգում էին աստղեին, երկիրքը, բնությունը, ամենագեղեցիկ երևույթերը, հատկապես` սերը:
Ավանդույթի համաձայն, ըստ նկարչուհու, մայրերը հատուկ ծես էին կատարում, որպեսի իրենց երեխաներն առողջ լինեն, և ծեսի ժամանակ գովերգում էին Մարիամ Աստավածածնին:
Լ. Ագուլեցին պատմեց, որ ազգային ծեսերի համաձայն` երիտասարդները ծաղկահավաք կատարում էին ինչպես առանձին, այնպես էլ խմբերով: Առանձին ծաղկահավաք կատարում էին երիտասարդ աղջիկները, ովքեր ցանկանում էին գուշակել իրենց բախտը: Խմբային ծաղկահավաքը ուղեկցվում էր աղջիկների երգով ու պարով, որը հսկում էին տղաները: Կարևոր էր, որ փարչը գիշերը պետք է մնար լուսնի տակ, ինչը, ըստ նկարչուհու, ևս կապ էր տիեզերքի հետ:
«Տոնին ընդունված էր պատրաստել Արուս տիկնիկ ու կաթնով, որը, որպես զոհաբերություն լցնում էին դաշտերը, որ տարին առատ լինի, բերքն ու բարիքը շատ լինի, իսկ տղամարդիկ` սովորության համաձայն, զարդարում էին եզանը, որը համարվում էր առատության, բերքի, արտի խորհրդանիշ»,- մանրամասնեց Լ. Ագուլեցին:
Լ. Ագուլեցին պատմեց նաև, որ տոնի օրը երիտասարդ աղջիկները` փարչը ձեռքներին, երգով ու պարով տնետուն են գնացել, օրհնել են տունը և սնունդ են հավաքել, որով երեկոյան դաշտում խնջույք են արել ու ջանգյուլումյան երգեր երգել: Այնուհետև վիճակ են գցել` պարզելու, թե ո՞վ կամուսնանա այդ տարում և ում ինչ բախտ է սպասվում:
«Խորհուրդ եմ տալիս Համբարձման տոնին խաչ ձևավորել, ձու ներկել ու դնել սեղանին, որովհետև, ինչպես ժողովուրդն է ասում, համբարձվեց Քրիստոս, բայց մեր հոգիների մեջ է, մեզ նեցուկ է»,- ամփոփելով իր խոսքը` հայտնեց Լ. Ագուլեցին:
12.05.2010, 16:50
«Քրիստոս համբարձմամբ բացեց երկնքի ճանապարհը մարդկանց առջև»
«Մեղավոր մարդու փրկության համար Աստված ինքը մարմնացավ ու աշխարհ եկավ, որովհետև մեղքը միայն պետք է քավվեր մահվան միջոցով, քանի որ մարդն ինքն իրեն չկարողացավ ազատել մեղից ու դրա հետևանքից` մահվանից»,- նշեց Արարատյան հայրապետական թեմի Արգավանդի Ս. Սարգիս հոգևոր թեմի առաջնորդ Տեր Գրիգոր քահանա Հովհաննիսյանը, ով լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ մանրամասն ներկայացրեց Քրիստոսի` աշխարհ գալու, հարություն առնելու և երկինք համբարձվելու խորհուրդը:
Տեղեկացնենք, որ վաղը Հայ առաքելական եկեղեցին տոնում է Քրիստոսի հրաշափառ Համբարձման տոնը: Այդ օրը եկեղեցիներում մատուցվում է Ս. Պատարագ:
Տեր Գրիգոր քահանան փաստեց նաև, որ Աստված` Քրիստոս, մարմնացավ ու ապրեց մարկանց մեջ ու մարդկանց նման` ցույց տալով փրկության տանող ճանապարհը. «Մեր մեղքերի քավությունը կատարեց, խաչվեց մեր մեղքերի քավության համար,
ինքն իրեն զոհաբերեց»:
Ըստ նրա, եկեղեցական այրերը խոսում են Քրիստոսի 3 տեսակի համբարձման մասին` համբարձում երկրի մեջ, համբարձում երկրի վրա ու համբարձում երկրից:
«Համբարձում երկրի մեջ ասելով հասկանում ենք, որ տեղի ունեցավ Քրիստոսի համբարձումն իր սրբակենցաղ, իր բարի կյանքով` նա համբարձվեց, հասավ հոգևոր բարձրության: Համբարձում երկրի վրա, երբ Քրիստոսը խաչվեց, մեր փրկության համար խաչի վրա բարձրացավ: Իսկ համբարձում երկրից ասելով հասկանում ենք, որ երկրից հրաշափառ ձվով համբարձվեց երկինք ու մտավ երկրի արքայություն»,-մեկնաբանեց քահանան:
Համբարձումը, ըստ քահանայի, խորհրդանշում է նաև, որ Քրիստոսը համբարձմամբ մարդկային բնությունը երկինք տարավ. բացեց երկնքի ճանապարհը մարդու առջև, ցույց տվեց, թե ինչպես պետք է հասնել երկինք:
12.05.2010, 15:23
16 տարի է անցել. «Զինադադարը միշտ էլ խախտվել է Ադրբեջանի կողմից»
«Զինադադարի մասին միշտ էլ եղել է պայմանավորվածություն, և ամեն անգամ Ադրբեջանն այն խախտել է»,- հիշեցրեց «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը` անդրադառնալով ուղիղ 16 տարի առաջ այս օրը Արցախի հակամարտության վերաբեյալ կնքված զինադարին:
Լ. Ալավերդյանը նշեց, որ 1992-1994 թթ-ի ընթացքում զինանադադարի մասին միջազգայնորեն 9 փաստաթուղթ է ընդունվել, մինչդեռ բոլորն էլ խախտվել են Ադրբեջանի կողմից: Անդրադառնալով միջազգային պայմանագրերին` Լ. Ալավերդյանը նկատեց, որ «առաջին միջազգային փաստաթղթերի մեջ Հայաստանը լռեցյալ համաձայնությամբ ընդունել է, որ Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի Հանրապետության մեջ է», և այս սխալը կրկնվել է հետագայում ևս: Միևնույն ժամանակ նա դրական համարեց այն, որ միջազգային փաստաթղթերը վկայում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հակամարտության կողմ է դիտարկվել:
«Մինչև 1997 թ-ի ապրիլը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը համարվել է կոնֆլիկտի կողմ և մասնակցել է բանակցություններին, և միայն դրանից հետո, ցավոք սրտի, ԼՂՀ-ն ոչ միայն դուրս է հանվել, այլև` մինչ այսօր չի ճանաչվում կոնֆլիկտի կողմ»,- նշեց Լ. Ալավերդյանը, այս խնդրում ևս տեսնելով Հայաստանի մեղքը:
Մյուս կողմից խմբակցության քարտուղարը դրական բան է նկատում. «ԼՂՀ-ն ունի հնարավորություն հայտարարելու և հայտարարում է, որ քանի որ ինքը բանակցությունների կողմ չէ և որևէ համաձայնություն չի տվել ընդունված փաստաղթերին, ապա չի համաձայնվում դրանց հետ և առանց իրեն որևէ լուծում հակամարտությանը չի կարելի գտնել»:
Հակամարտության ծայրահեղ կերպով լուծելու և պատերազմական քայլերի դիմելու հանգամանքը Լ. Լաավերդյանը «աղետալի» գնահատեց Ադրբեջանի համար:
«Ես համոզված եմ, որ զինված բախման ընթացքում Ադրբեջանը չի ունենալու դրական արդյունք, և սա է այն ամենակոշտ հանգամանքը, որն Ադրբեջանին ետ է պահում ծայրահեղ քայլերից»,- հայտնեց Լ. Ալավերդյանը:
Խմբակցության քարտուղարը կարծում է նաև, որ «տեսանելի ապագայում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծում չի գտնելու»: Ըստ նրա, «խնդրի կարգավորումն այն հիմքերով, որով հանդես է գալիս, հնարավոր չէ և խնդիրը պետք է լուծել` փոխելով հիմքերը»: