Ներկայացումները` լեփ-լեցուն դահլիճներով, լրագրողները` դրսում
Երեկ «Հայ ֆեստ» յոթերորդ միջազգային թատերական փառատոնի շրջանակներում հանդես եկավ Ֆրանսիայի Ֆիլիպ Ժանտի իրերի, մատների և տիկնիկների թատրոնը: Թատրոնը հայ հանդիսատեսի դատին հանձնեց «Զիգմունդ ֆոլի» ներկայացումը:
Ներկայացման մասին, անշուշտ, երկար կցանկանքայինք գրել, նույնիսկ մեկնաբանություններ ու վերլուծություններ գուցե անեինք, գուցե տխրեինք, որ մենք ունենալով տիկնիկային թատրոն, մատների ու իրերի թատրոն չունենք, որը նմանատիպ կամ ավելի յուրօրինակ ներկայացումներ կբեմադրեր:
Բանը նրանում է, որ չնայած լրագրողները փառատոնի կազմակերպիչների կողմից ստացել են համապատասխան անցագիր (bage), որով կարող են դիտել ցանկացած ներկայացում` այն լուսաբանելու համար, սակայն ապահոված չեն գոնե կանգնելու տեղով` ներկայացումը դիտելու համար:
Նույնիսկ ներկայացումը սկսելուց կես ժամ առաջ դահլիճը լեփ-լեցուն էր, միևնույն ժամանակ այնտեղ խառնաշփոթ էր տիրում: Լրագրողներին հանձնարարվեց` «Համբերե’ք, մինչև բոլորը կնստեն, հետո ազատ տեղերում էլ դուք կնստեք»: Սակայն լրագրողներից բացի «ազատ տեղերի» էին սպասում նաև ուսանողները, որոնք նույնպես պատրաստակամություն էին հայտնել ներկայացումը դիտել` «նույնիսկ ոտքի վրա կանգնած»:
Նշենք նաև, որ ոչ միայն սպառվել էին տոմսերը, այլև սպառված էին կանգնելու տեղերը: Այսպիսով` կարելի է ասել, որ ներկայացումը դիտեցին առավել ճկունները:
Թե ինչու՞ լրագրողների համար տեղեր չեն պահվել հարցին ի պատասխան` փառատոնի աշխատակիցներից մեկը հիշեցրեց, որ «միշտ էլ ու բոլոր փառատոների ժամանակ էլ այսպես է. լրագրողները նստում են ազատ տեղերը»:
Գուցե «Հայ ֆեստի» պատմության մեջ լրագրողները միշտ էլ արժանացել են «ազատ տեղերին», բայց վստահաբար կարող ենք ասել, որ հայաստանյան մյուս փառատոներն այլ ավանդույթ ունեն: Որպեսզի բոլոր փառատոները, որպես օրինակ չներկայացնեք, բավական է նշել միայն «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնը, որը չնայած մասնակիցների մեծ բանակին, միշտ էլ տոմսեր կամ հրավիրատոմսեր է հատկացրել լրագրողներին:
Ուզում ենք կարծել, որ կատարվածը կազմակերպչական ու տեխնիկական խնդիր էր, որը կազմակերպիչներին չի հաջողվել կանխել, միևնույն ժամանակ զարմանում ենք, որ յոթամյա փորձառությունը նրանց ոչինչ չի ուսուցանել:
Ի. Գիլանը ցանկացել է պատմել Հայաստանի մասին, բայց հեկեկացել Է
«Իմ հիշողության մեջ ամենաանմոռաց բանը, որ մնացել է Հայաստանից, Սպիտակ կատարած իմ այցելությունն է: Քաղաքապետի հետ ես շրջեցի քաղաքում և բաներ տեսա, որ անհավատալի էին ինձ համար, բաներ, ինչը հեռուսատատեսությամբ չի երևում»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ պատմեց աշխարհահռչակ «Deep Purple» ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Իէն Գիլանը:
Հիշեցնենք, որ ռոքի անգերազանցելի աստղերը Հայաստնում են «Հայաստանը շնորհակալ է ռոքին» ծրագրի շրջանակներում: Իէն Գիլանը («Deep Purple» ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ), Թոնի Այոմիը («Black Sabbath» ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ) Ջեֆ Դաունսը («Asia» ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ), մեծ թենիսի աստղ Փեթ Քեշը և «Ռոքն օգնում է Հայաստանին» նախագծի հեղինակ Ջոն Դին այսօր ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի կողմից ստացան ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի անունից իրենց շնորհված «Պատվո շքանշանները»:
Իր առաջին այցելությունից պատմելով` երաժիշտը հիշեց, որ Սպիտակում հանդիպել է մի ծեր կնոջ, որը ժամանակավոր հյուղակում էր ապրում:
«Նա մի լուսանկար ցույց տվեց ինձ` իր 28 հոգուց բաղկացած ընտանիքի լուսանկարը, և ասեց, որ բոլորը մահացել են ու միայն ինք է ողջ մնացել»,- հիշեց Ի. Գիլանը և հավելեց. «Երբ վերադարձ Սպիտակից և երբ ինձ ասացին` ինչպե՞ս էր, ի՞նչ էր, ես բերանս բացեցի ու փորձեցի մի բան բացատրել, բայց սկսեցի միայն հեկեկալ»:
Հարկ է նշել նաև, որ Ի. Գիլանը, աշխարհահռչակ մի շարք ռոք երաժիշտների հետ, մասնակցել է Ջոն Դիի «Ռոքն օգնում է Հայաստանին»` ձայնագրելով հենց «Deep Purple» խմբի «Smoke on the Water» երգը և ձայնասկավառկը, որի վաճառքից ստացված հասույթն ուղղարկվել է աղետի գոտի:
02.10.2009, 19:17
Իէն Գիլանը կարոտել է ամեն ինչի «առաջին անգամին»
«Ամենից շատ կարոտել եմ այն զգացողությունը, որ մի բան առաջին անգամ ես անում կամ, որ մի բան առաջին անգամ է կատարվում»,- պատասխանելով լրագրողներից մեկի հարցին, թե ինչնեք ամենից շատ կարոտել 1960-ականներից, ասաց «Deep Purple» ռոք-խմբի հիմնադիր անդամ Իէն Գիլանը:
Ի. Գիլանի խոսքերով` չնայած կարելի է կարծել, որ «այն բաները, որոնք գնալով ավելի շատ ես անում, պետք է ավելի լավ ու հմուտ անես, բայց միևնույնն է առաջին անգամի հետ ոչ մի բան չի համեմատվի»: Այս առիթով նա պատմեց, որ իր կյանքում լավագույնը նվագել է մի ակումբում:
«Այնտեղ 50 հոգի մարդ էին ընդամենը և առաջին անգամ էր` 1969 թ-ին, երբ «Deep Purple»-ի հետ նվագեցի: Այդ օրվանից կյանքս հիմնահատակ փոխեց»,- մանրամասնեց երաժիշտը:
Շարունակելով առաջին անգամ երևույթներն ապրելու իր զգացողությունների մասին պատմելը` Ի. Գիլանը հիշեց նաև Հայաստան առաջին անգամ իր կատարած այցելությունը:
«Առաջին անգամ, երբ եկա Հայաստան, ինձ համար զգայացունց էր, երբ անցա խորհրդային միության երկրներով: Ես մինչև հասնելս Հայաստան, չէի ընկալում, թե ինչքան լավ են հասկանում այստեղի խորհդրասյին իշխանությունները արևմտյան երաժշտության ազդեցությունը` որպես սպառնալիք իրենց համար»,- կիսվեց երաժիշտը:
Ի. Գիլանը նշեց նաև, որ հենց այդ երկաթե վարագույրի գոյությամբ, որն անտեսանելի էր, բայց խիստ շոշափելի, ինքը հասկացավ մեր երկու հասարակությունների նմանություններն ու ընդհանրությունները: